Pruty na method feeder

0
Pruty na method feeder

Pro method feeder používáme klasické feederové pruty s ohebnou špičkou. Lepší jsou pruty s poloparabolickou nebo parabolickou akci. Tedy měkčí pruty, které pracují v celé horní polovině. Parabolické pruty se při zatížení ohýbají prakticky celé. Křivka ohybu u nich začíná už nad sedlem navijáku.

Tyto pruty jsou vhodnější při zdolávání kaprů s použitím malých háčků, krátkých návazců a těžkých methodových krmítek. U method feederových montáží je mnohem vyšší riziko vyříznutí ryby. Pruty s jemnou akcí lépe utlumí výpady ryb a pomohou vám rybu bezpečně zdolat.

Ukázka zdolávání kapra prutem s parabolickou akcí je na tomto videu.

Délka prutu pro method feeder

Obvyklá délka prutu při lovu na method feeder je 3,6 metru. Pro lov na rozlehlých vodních nádržích nebo velkých řekách oceníte pruty v délce 3,9 m. Pro malé revíry a lov v blízkosti břehu jsou vhodné délky 3,0 – 3,3 m. Prut musí být tak dlouhý, aby se s ním dalo nahodit na vybrané lovné místo a aby bylo možné s ním úspěšně zaseknout rybu. Nic víc délku prutu neovlivňuje. Pokud chcete univerzál, volte 3,6 m.

Vrhací zátěž prutu

Vrhací zátěž prutu se u prutů na method feeder nejčastěji pohybuje v rozmezí 50-120g. Vrhací zátěž závisí na tom, jak těžká krmítka chcete při lovu používat. Zátěž prutu 50-60g  bych doporučil pro lehčí krmítka 20-35 g a lov na kratší vzdálenosti. Pruty s gramáží 70-90g jsou vhodná na krmítka 40-60 g a lov na střední vzdálenosti do cca 50 m. Pruty nad 100 g jsou určené pro těžší krmítka a jsou vhodné pro lov na řekách a na větší vzdálenosti.

prut s parabolickou akci
Prut s parabolickou akci

Tipy na pruty pro method feeder

Shimano Beastmaster Feeder DX 12ft 90g

Trabucco Inspiron FD Competition Still M 3,6m 70g

Delphin Opium black feeder 3,6m 80g

Shimano Aernos Feeder 11″ 60g

Přidejte komentář